70 LAT poprawione logoNa długo zachowamy w pamięci datę 3 czerwca 2016 r. To właśnie w tym dniu nasza szkoła uczciła Jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Przez cały rok szkolny obchodziliśmy święto szkoły, organizowane były różnorodne akcje, np. konkursy, wystawy, aż wreszcie n a początku czerwca przyszedł czas, by wszystko podsumować w szerokim gronie zaproszonych gości, absolwentów, rodziców, byłych i obecnych pracowników szkoły. Galę zainaugurowała uroczysta msza święta, następnie część oficjalna odbyła się w murach szkoły. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz Hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II głos zabrała Pani dyrektor - Elżbieta Pietruszkiewicz, która serdecznie powitała wszystkich znakomitych gości. Było ich tak wielu, że aż trudno wyliczyć. Przede wszystkim Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska, która objęła nad uroczystością honorowy patronat, Lubuski Kurator Oświaty - Ewa Rawa, Wójt Gminy Kłodawa - Anna Mołodciak, radni różnych szczebli, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, proboszczowie, sołtysi, przedstawiciele nadleśnictwa, myśliwych, straży, absolwenci, dawni pracownicy szkoły i wiele, wiele innych osób, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że byli z nami w tym szczególnym dniu.

W swoim wystąpieniu p. dyrektor opowiedziała o historii Szkoły Podstawowej w Różankach, przedstawiła kolejne osoby władające placówką, dokonała podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz podziękowała wszystkim, którzy się do nich przyczynili. Kierownicy i dyrektorzy zostali uhonorowani wiązankami kwiatów, symboliczne róże otrzymali również byli i obecni pracownicy szkoły. Po licznych przemówieniach, w których nie zabrakło życzliwości, wielu ciepłych słów i wspomnień, przyszedł czas na występy artystyczne. A było ich wiele, co więcej prezentowali się nie tylko obecni uczniowie, ale również absolwenci, nauczyciele, a nawet... rodzice. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem śledzili kolejne popisy- tańce, piosenki, scenki, grę na akordeonie. Mieliśmy też okazję wysłuchać wiersza napisanego przez absolwenta szkoły - Piotra Pikułę. Każdy występ był zapowiedziany pięknym językiem staropolskim przez niemal profesjonalnych konferansjerów - naszych absolwentów - Olę Lawer i Dawida Głodka. Część oficjalna uroczystości zakończyła się piosenką „Wiwat nasza szkoła!”, którą z wielkim zapałem odśpiewali uczniowie, nauczyciele, absolwenci, rodzice, a także... Pani dyrektor. Po bardzo bogatym występie artystycznym wszyscy zostali zaproszeni na iście królewski poczęstunek. Wszystkich zadziwiła różnorodność ciast przygotowanych przez rodziców naszych uczniów, liczne przekąski, sałatki oraz pieczony dzik. Konsumowaniu smakołyków towarzyszyło oglądanie licznych ekspozycji ze zdjęciami. Wielu absolwentów i byłych nauczycieli skorzystała też z okazji, by zwiedzić pomieszczenia szkoły. Część piknikowa uroczystości była równie udana. Rozmowy, wspomnienia, a potem wspólny śpiew przy akompaniamencie akordeonu, na którym przygrywał Zbigniew Tarasewicz, absolwent i były nauczyciel szkoły, były ukoronowaniem tego dnia. Żal było się rozstawać, tym bardziej, że niektórzy przyjechali z bardzo daleka, np. z Oświęcimia, Łodzi. Jednak mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele okazji do wspólnych spotkań, bo jak w piosence:

”Wiwat, wiwat szkoła nasza, do odwiedzin Was zaprasza,
tu wspaniale czujesz się i nie nudzisz wcale się.”

 Obchody Jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Różankach