przerwany marszWrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. 80 lat temu - 1 września 1939r. polskie dzieci nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych. O świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się wojna obronna Polski i zarazem II wojna światowa, która trwała 6 lat i pochłonęła ponad 50 milionów istnień ludzkich.

Dzisiaj, w dniu inauguracji roku szkolnego w symboliczny sposób dokończyliśmy przerwany, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marsz do szkoły ówczesnej młodzieży. Nasza szkoła przystąpiła bowiem do ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz”, której pomysłodawcą jest Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny - prof. Jacek Kurzępa. Uczniowie, którzy niejednokrotnie przybyli wraz z dziadkami i rodzicami przeszli ulicami w pobliżu szkoły. W ten sposób podziękowali i wyrazili swój szacunek całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

„Mam prośbę - pamiętajcie o nas, jak odejdziemy na wieczną wartę.”