1W dniach 16-17 maja uczniowie klas IV- VIII udali się wraz z opiekunami na dwudniową wycieczkę do Łodzi. Swoją przygodę rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem najdłuższym deptakiem w Polsce, czyli ulicą Piotrkowską. Zapoznali się z pomnikami takimi jak: Ławeczka Tuwima, Miś Uszatek, Fortepian Rubinsteina , Pomnik Lampiarza i Pomnik Fabrykantów Łódzkich. Na tej ulicy znajduje się również Aleja Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tam znakomitości ze świata filmu i teatru. Potem oglądali Muzeum Miasta Łodzi w pałacu Izraela Poznańskiego – łódzki Luwr, największą rezydencję fabrykancką w Polsce, a także kamienice i pałace łódzkich fabrykantów. Dzień zakończył się zwiedzaniem loftów na Księżym Młynie – XIX-wieczne „miasto w mieście”, to dawne osiedle robotnicze, Manufaktura i Pałac Herbsta, później udział w warsztatach nawiązujących do tradycji włókienniczych miasta. Uczniowie pod kierunkiem instruktorek wykonali „Skarpeciaki, które zabrali ze sobą do domu.


Następnego dnia odbyło się zwiedzanie EC1 Centrum Nauki i Techniki. Przewodnicy pokazali uczestnikom wycieczki unikalną, secesyjną Halę Maszyn w EC1 Wschód i nowoczesne przestrzenie budynku N, zbudowanego na śladzie dawnej kotłowni. Zobaczyli również Sterownię, Kotłownię i Maszynownię EC1 Zachód. Przez trzy godziny trwała „nauka przez zabawę” w największym centrum nauki w Polsce, na ponad 8 tys. m2 150 eksponatów, liczne gry zespołowe i niesamowite przestrzenie. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Fabryki i Manufaktury, gdzie zaprezentowane zostały dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technika produkcji tkanin bawełnianych, a także codzienne życie robotników. Wizytę w Białej Fabryce kończyły warsztaty pt. „Trzymaj fason”. Uczniowie w zespołach projektowali stroje na różne okazji, np. suknię ślubną, balową codzienną itp. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka do Łodzi