biblioteka mazurekW związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. prowadzi warsztaty pt. „HYMN POLSKI - POZNAJ I POKOCHAJ”. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas czwartych. Podczas ich trwania uzyskali wiedzę o dziejach Mazurka Dąbrowskiego oraz znaczeniu mniej i bardziej znanych zwrotek hymnu. Historia hymnu została opowiedziana poprzez przedstawienie w papierowym teatrze kamishibai pt. „Hymn Polski – poznaj i pokochaj” przygotowanym przez panią Maję Wilczewską - nauczyciela bibliotekarza, na podstawie książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”.

Wspólnie wysłuchaliśmy „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” według rękopisu Józefa Wybickiego i zapisu nutowego z 1800 roku w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz orkiestry pod dyrekcją Marka Sewena, a także przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w trakcie odtwarzania hymnu. Na koniec czwartoklasiści przygotowali własną interpretację słów hymnu na kartach teatru kamishibai.
Klasy biorące udział w warsztatach otrzymały w prezencie poradniki wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - „Biało-Czerwona”, „Biało-czerwona i hymn Polski” oraz „Hymn Polski”.

„Hymn Polski – poznaj i pokochaj”