002Uczniowie naszej szkoły 30 i 31 maja uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. 39 uczniów po dotarciu do miasta udało się na oglądanie Panoramy Racławickiej. Po obejrzeniu obrazu, poznaniu wiadomości o twórcach dzieła i prezentowanej historycznej walce, czekało nas podziwianie Wrocławia z najwyższego w Polsce tarasu widokowego Sky Tower. Znajduje się on na wysokości 49 piętra. Po czym udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego, gdzie podziwialiśmy faunę kuli ziemskiej. Następnie czekała nas obiadokolacja i długie nocne rozmowy.

1030 maja młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wesołej lekcji historii „Ku niepodległej” w wykonaniu Grupy Artystycznej REKONSTRUKTO. Prowadzący przedstawili 123 lata walki o wolność narodu polskiego przywołując sylwetki wybitnych rodaków, m.in. Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego. Stroje z epoki jak i kolekcja replik broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej wzbudziły duże zainteresowanie publiczności. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze.

katyn3 kwietnia minęło 79 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Przez lata prawda o Zbrodni Katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego w Polsce, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych z lat 1976-1989. Dopiero po 1989 r. prawda ujrzała oficjalnie światło dzienne.

1W dniach 16-17 maja uczniowie klas IV- VIII udali się wraz z opiekunami na dwudniową wycieczkę do Łodzi. Swoją przygodę rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem najdłuższym deptakiem w Polsce, czyli ulicą Piotrkowską. Zapoznali się z pomnikami takimi jak: Ławeczka Tuwima, Miś Uszatek, Fortepian Rubinsteina , Pomnik Lampiarza i Pomnik Fabrykantów Łódzkich. Na tej ulicy znajduje się również Aleja Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tam znakomitości ze świata filmu i teatru. Potem oglądali Muzeum Miasta Łodzi w pałacu Izraela Poznańskiego – łódzki Luwr, największą rezydencję fabrykancką w Polsce, a także kamienice i pałace łódzkich fabrykantów. Dzień zakończył się zwiedzaniem loftów na Księżym Młynie – XIX-wieczne „miasto w mieście”, to dawne osiedle robotnicze, Manufaktura i Pałac Herbsta, później udział w warsztatach nawiązujących do tradycji włókienniczych miasta. Uczniowie pod kierunkiem instruktorek wykonali „Skarpeciaki, które zabrali ze sobą do domu.

1 00114 maja bieżącego roku w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem Przerwa na czytanie, polegająca na biciu rekordu w liczbie osób czytających podczas przerwy. To ogólnopolskie wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Celem akcji było zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

opatrunekZakończyła się trwająca od grudnia akcja „Opatrunek dla Afryki”. Uczniowie zbierali dziane opaski, bandaże, plastry i siatki opatrunkowe, a także rękawiczki lateksowe. Te niezbędne w każdym szpitalu rzeczy zostały wysłane do różnych placówek medycznych w ubogich krajach Afryki. Nasi uczniowie wykazali bardzo duże zaangażowanie, które zaowocowało uzbieraniem wielu sterylnych i w oryginalnych, fabrycznych opakowaniach materiałów opatrunkowych. Materiały zostały zapakowane w pokaźny karton, a następnie wysłane do Pieniężna, skąd trafią do Afryki. Dziękujemy uczniom i rodzicom za włączenie się w akcję.

t_150_100_16777215_00_images_com_gallery_wd_uploads_2019_05_08_swieta_0.JPGMaj stwarza wiele okazji do świętowania. Dlatego też uczniowie klasy VIII wspomagani przez szkolny zespół wokalny przygotowali inscenizację, która przypomniała społeczności szkolnej co i dlaczego świętujemy. Wędrówkę po majowych wydarzeniach rozpoczęli od Święta Pracy, wyjaśniając skąd wywodzi się to święto i w jaki sposób było obchodzone w przeszłości. Nie zabrakło również informacji o Święcie Flagi RP. Kulminacyjnym momentem była wizualizacja obrad sejmowych, które doprowadziły do uchwalenia tak ważnego dokumentu w naszej historii - Konstytucji 3 maja. Występ młodych artystów zakończyło przywołanie Dnia Zwycięstwa.

logo akcja zonkile 2017W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji edukacyjno – społecznej „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 76. rocznica tego wydarzenia. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Żydów Polskich Polin. W ramach naszych działań na lekcjach historii została przybliżona uczniom tematyka powstania w getcie warszawskim z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez patrona akcji. Ponad to chętni uczniowie wykonali papierowe żonkile – symbol pamięci tego wydarzenia, które rozdano uczniom i pracownikom szkoły.

WIOSNAWiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Dnia 21 marca Mały Samorząd Uczniowski wraz z uczniami klas I-III zgodnie z tradycją pożegnał zimę i powitał upragnioną wiosnę. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się dwa dni wcześniej. We wtorek uczniowie klasy III malowali Marzannę.

legoUczniowie klas I-III w dniu 20 marca 2019 roku wybrali się do kina na film „Cargo , psiak królowej” oraz obejrzeli wystawę klocków Lego w „Galerii Manhattan”. Film wzbudził w uczniach wiele emocji, jak sami mówili „chciało się śmiać i płakać”. Głównym bohaterem był pies angielskiej pary królewskiej. Rex przeżywał mnóstwo wesołych i smutnych przygód. Oczywiście wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Podkategorie