niepodlegla9 listopada obchodziliśmy szkolną uroczystość związaną ze 100–leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza Ojczyzna 11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Dla upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia nasi uczniowie przygotowali inscenizację pt. „Pociąg do wolności”. Występ młodych artystów wzbogacony został oprawą wokalną w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, tańcem ze wstążkami oraz polonezem. Widzowie zostali „przewiezieni” przez stacje: od Niewoli, poprzez Powstania narodowe i I wojnę światową ku upragnionej Wolności.

Mieli okazję przypomnieć sobie, jak wielki trudem okupiona została wolność i niepodległość. Wspomniano o wielkich bohaterach powstań i czasu wielkiej wojny. Zaprezentowano również film, w którym wystąpili nasi najmłodsi uczniowie. Odpowiadali na proste z pozoru pytania dotyczące: patriotyzmu, wolności i niepodległości.


Po raz piąty już w naszej historii, w godzinach wieczornych, na szkolne przedstawienie przybyli: władze gminy, Lubuski Kurator Oświaty, rodzice, absolwenci, emerytowani pracownicy naszej placówki oraz mieszkańcy Gminy Kłodawa. W towarzystwie dostojnych gości została odsłonięta również tablica upamiętniająca tę wyjątkową rocznicę. Pani dyrektor Elżbieta Pietruszkiewicz gorąco podziękował jej fundatorom za udzielone wparcie: pani wójt Gminy Kłodawa - Annie Mołodciak, paniom radnym Gminy Kłodawa - Bożenie Adamczak i Katarzynie Chmiel - Derze, Radzie Rodziców naszej szkoły, a także sołtysowi Różanek – pani Agacie Jackowskiej. Na tablicy wykonanej przez pana Grzegorza Chłopeckiego widnieją słowa naszego Patrona Jana Pawła II „Wy jesteście przyszłością narodu!”. Mają one przypominać naszym uczniom, jak wiele zależy od każdego z nich i skłaniać do refleksji o tym, jak wielkim darem jest wolna i niepodległa ojczyzna.

Film: link

Galeria:

„Pociąg do wolności” - szkolne obchody Święta Niepodległości